Čo je kogenerácia?

Kombinovaná výroba elektriny a tepla, alebo kogenerácia, je spôsob výroby elektrickej energie, pri ktorej sa užitočným spôsobom využije teplo, ktoré sa pri procese výroby elektriny uvoľňuje. Tým sa dosahuje veľmi vysoká účinnosť využitia energie v palive. Zároveň sa vďaka tomuto procesu minimalizujú straty, ktoré pri tradičnej výrobe elektrickej energie vznikajú. Vďaka efektívnemu využitiu „odpadného tepla“ sa pri kombinovanej výrobe elektriny a tepla ušetrí až 70 % energie obsiahnutej v palive oproti oddelenej výrobe elektriny a tepla.

V prípade záujmu ponúkame možnosť osobného stretnutia s prezentáciou funkčnosti systému a poskytnutiu bližších informácií z hľadiska ekonomickej návratnosti priamo v reálnom prostredí prevádzky CZT v Komárne.


Výrobca TEDOM


Spoločnosť TEDOM vyrába energeticky úsporné zariadenia, ktoré zákazníkom znižujú náklady na energie a zároveň sú šetrné k životnému prostrediu. Spoločnosť TEDOM bola založená v roku 1991. Za štvrť storočia sa z malej firmy stala medzinárodnou spoločnosť s viac ako 500 zamestnancami, ktorá svoje výrobky predáva v desiatkach zemí sveta.

TEDOM začínal s jedným modelom kogeneračnej jednotky o výkone 22 kW. Vzápätí pribudli ďalšie typy s vyššími výkonmi a vedľa jednotiek na zemný plyn sa pustili i do vývoja jednotiek spaľujúcich bioplyn. Dnes už ponúkajú desiatky kogeneračných jednotiek na zemný plyn i bioplyn s výkonom od 7 kW do 10 MW. Od roku 2003 má vlastný vývoj a výrobu motorov TEDOM. Kogeneračné jednotky s týmito motormi tvoria základ produktovej ponuky. Na jeseň roku 2016 prebehla akvizícia nemeckej firmy SCHNELL, popredného dodávateľa kogeneračných jednotiek pro bioplynové stanice. Počet zamestnancov v skupine TEDOM sa tak zvýšil na 900 a počet spoločných referencií presiahol 7000 kogeneračných jednotiek.
KVET
TEDOM

MICRO
Kompaktné stroje
s vysokou účinnosťou

Zistite viac
KVET
TEDOM

CENTO
Prispôsobí sa
vašim potrebám

Zistite viac
KVET
TEDOM

Quanto
Základ vášho ener-
getického projektu

Zistite viac